0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

H. E.

Ynt: Sarma ana yelken sparcraft direk uyumsuzluğu
« Yanıtla #30 : Nisan 29, 2016, 11:16:00 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap %90 sorun halledildi demek hala sorun var demektir.

...

O %10, aslında daha az ve kullanıcı faktöründen oluşuyor. Sistem kaynaklı değil.

Ne yaparsan yap siteye kendi başına üye olamayan, yelkeni açıp kapayamayan bir yüzde her zaman olacaktır.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

E. B.

« Yanıtla #31 : Nisan 29, 2016, 18:13:22 »
 Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

A. I.

« Yanıtla #32 : Mayıs 01, 2016, 15:42:43 »
Bu üç markada (2000 model ve üstü Bavria 32, Jeanneau 32, Algomar 31) sarma ana yelken kullanan korsanlar, tecrübelerinizi ve tavsiyelerinizi paylaşırsanız sevinirim...

*

M. C.

« Yanıtla #33 : Mayıs 04, 2016, 21:40:30 »
Bende sparc direk üzerine facnor marka sarma ana yelken direği eklenmiş.
Bu sitem bumbası vs. komple alınıp takılmış.

Tekneyi aldıktan sonra (algomar üretimi farklı bir model) bende epey korkarak bakmıştım ana yelkene zira 2 kişi dahi açamamıştık.
Geçenlerde gözümü karartıp yelkeni söktük sistmein boşta dahi rahat çalışmadığını gördüm önce sistemin boşta çalışmasını sağladım kırık bir parça için facnor 900 euro istedi bir şekilde maliyetsiz hallettim, bunun dışında bir çok makara vs. aşınmış yıpranmış hata aradıkça bulunuyor.
Şimdi hataların tamamını gidermediğim halde tek başıma açıp kapayabiliyorum. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

B. B.

« Yanıtla #34 : Mayıs 05, 2016, 01:15:35 »
Bismillah diyerek başlıyorum söze, umarım bir halt yemeyiz;

Ahmet Korsan, 2002 model 34 feet Bavaria kullanıyorum. Selden direk, sarma yelken. Bavaria'larda (yeni modellere bakmadığıdan bilemiyorum) yelken ana direğe sabitlenmiş bir vinçle sarılıyor. Sanıyorum diğer markalarda böyle değil. Çoğu kullanıcı direk dibine gitmemek için ana direğe yarı gömülü vaziyette duran vinçten  bir sonsuz halat geçirip kaportaya getiriyor ve oradan kullanıyor.  Son derece rahat ettiklerini söylüyorlar.

Mozart'tan Wagner'e ,  Gothe'den  Brecht'e,  Marx'tan  Adorno'ya,  Ohm'dan Einstein'a kadar bir sürü düşünür, alim, sanatçı yetiştirmiş Almanların illa bir bildiği vardır deyip ben bu sistemi kurmadım. Direk dibine gidiyorum, oradan açıyor ve sarıyorum.

Sararken rüzgarı iskeleden almaya, yelken üzerinde yük olmasına özen gösteriyorum. Diğer yandan eğer biri varsa, mandarı da beni biraz yoracak kadar gergin tutmasını istiyorum. Esay bir nedenle bana öfkeliyse genellikle tüm gücüyle asılıyor. O kez çok yoruluyorum ama yine de oluyor.

Bugüne kadar bir defa sıkıştı. Onu da daha sararken fark etmiştim. Pek sorunsuz bir şekilde açıp yeniden sardım, bağlanınca.

2002 model bir başka Bavaria'da sıkışmıştı. Fazlaca zorladık. Daha doğrusu ben bir şey olmaz diyerek zorladım. Aklımca yardım edeceğim işte. Olmadı. Bozdum. Meğer direk içinde ana yelkeni saran tambur (doğru adı bu ise), çok sert bir plastikten yapılmış. Sıkışmış yelkeni açacağız diye zorlayınca bu sert plastik (artık her neyse) kendi içinde dönmüş ve bozulmuş.

Kendisine yelkeni nasıl sardığını sordum, rüzgarı iskeleden almak, yelken üzerinde yük bırakmak, mandarı gergin tutmak gibi hiç bir önleme başvurmadığını söyledi. Ben de pişkin pişkin, zaten sen yanlış sardın, benim günahım yok bu işte deyip işin içinden sıyrıldım.

Tunç korsanın dediği gibi yelken performansı düşük, baleni olmaması ve/veya klasik yelkendeki balenlere sahip olmaması nedeniyle. Ancak, camadan vurmak, yelkeni toplamak,camadını dilediğiniz büyüklükte yapmak gibi pek çok avantajı var. Cenova ile Ana Yelken uyumunu daha rahat yakalayabiliyorsunuz. Çeşitli varyasyonlar deneyebiliyorsunuz. 2,5 yıldır kullanıyorum. Şimdilik memnunum.

« Son Düzenleme: Mayıs 05, 2016, 01:21:27 Gönderen: Bülent Büyükdağ »

*

Ö. T.

« Yanıtla #35 : Mayıs 05, 2016, 02:22:57 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bismillah diyerek başlıyorum söze, umarım bir halt yemeyiz;

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap   Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

A. I.

« Yanıtla #36 : Mayıs 09, 2016, 11:24:26 »
Çok teşekkürler Murat ve Bülent korsanlar.
Neticede, usulünce kullanmak gerekiyor her şeyde olduğu gibi.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

M. C.

« Yanıtla #37 : Mayıs 09, 2016, 11:27:54 »
Evet dün tek başıma ful arma epey seyir yaptım oldukça keyifli oluyor hem açarken hemde kaparken çok rahat ettim.

Sistem doğru çalışır ise sarma ana yelken büyük kolaylık ama her zaman olmuyor işte  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

S. Ş.

« Yanıtla #38 : Mayıs 09, 2016, 11:32:46 »
sorunsuz kullanıyorum bavarıa 33