Anket

Tekneniz yabancı bayraklıysa Türk bayrağına geçmeyi düşünür müsünüz?

Evet! Kesinlikle isterim...
Hayır! Kesinlikle istemem...
Şartlara bakmak isterim. Kararımı ona göre veririm.
Şu anki şartlara pek güvenmiyorum. Yabancı bayrak kalıp izlemek gerek.
Yabancı bayraktan Türk bayrağına geçtim. Şimdiki aklım olsa geçmezdim.
Yabancı bayraktan Türk bayrağına geçtim. Şimdi tekrar yabancı bayrağa geçmeyi düşünüyorum.
Teknem Türk bayraklı ve çok memnunum.
Fikrim yok.

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

E. A. A.

Ynt: Türk Bayrağına Geçiş -II-
« Yanıtla #300 : Temmuz 30, 2016, 11:29:32 »
Yunanistandaki acenta yunan makamlarinca bir sorun olmadigini soyledi

SM-N915F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

*

E. A. A.

« Yanıtla #301 : Temmuz 30, 2016, 11:35:50 »
Ancak Delaware USCG ye tabii olmak kaydiyla niye kayit yapmasin...zam da yapar. Sorun degil...sorun Delaware idaresi  federal hukumet tarafindan  USCG  kurallarina gore zorlaniyor olabilir.  60 gunun sirri burada zaten . Amerikali Tamer soylemisti. 

*

H. E.

« Yanıtla #302 : Temmuz 30, 2016, 11:43:33 »
Bu Amerikalı Tamer kim?

*

E. K.

« Yanıtla #303 : Temmuz 30, 2016, 12:08:14 »
Emin Hocam, 60 gun kurali ile ilgili belki bir katkisi olur:

Delaware Tekne Kaydi icin 60 gun kurali (Delaware resmi sitesinden tercume):

Soru: (Teknenin) Esas Kullanim Eyaleti ne anlama gelir?

Cevap: Araciniz Esas Kullanim Eyaleti'nde kayitli olmak zorundadir. Teknenin "Esas Kullanim Eyaleti" teknenin yilin buyuk kisminda seyrettigi eyaleti belirtir. Delaware yasa/yonetmeliklerine gore eger bir tekne Eyalet sularinda 60 gunden fazla kullanilacaksa, limana baglanacak veya karaya cekilecekse, Delaware o teknenin "Ana Kullanim Eyaleti" olur.

Orjinali:
"Q. What is meant by the "State of Principal Use?"
A. Your vessel must be registered in its “State of Principal Use.”  “State of Principal Use” means a state on whose waters a vessel is used or to be used most during a calendar year. Delaware regulations state that if the vessel is to be used, docked, or stowed on the waters of this State for over 60 consecutive days, Delaware is its “State of Principal Use.”

Alinti: Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

------------------------------

Delaware Eyaleti'nde Delaware Tekne kaydinin zorunlu olmadigi haller:

1. Teknenin baska bir eyalette kayitli olmasi ve Delaware'de ardisik 60 gunden az kalmasi.

"Vessels That Do Not Require Registration
1.   Boats registered in another state and used in Delaware for less than 60 consecutive days."
Alinti: Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Ozetle 60 gun kuralinda Turk denizciler icin yeni ortaya cikan bir sikinti yok gibi gorunuyor.

*

T. A.

« Yanıtla #304 : Temmuz 30, 2016, 12:26:41 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bu Amerikalı Tamer kim?
Hakan hatırlarsan amerikada yaşayan bir üyemiz bizim bayrakların eyalet dışında 60 günden fazla kalıyorsak geçersiz olduğunu ve başımıza dert açilabileceğini söylemiş ve bazı korsanlar tarafından linçin eşiğinden dönmüştü. Sonradan İzmirli korsanlar onu yemeğe davet etmiş ve araştırınca birçok söylediğinde doğruluk payı olduğunu keşfetmişti.

*

E. K.

« Yanıtla #305 : Temmuz 30, 2016, 12:40:19 »
Bu Amerikalı Tamer kim?
Hakan hatırlarsan amerikada yaşayan bir üyemiz bizim bayrakların eyalet dışında 60 günden fazla kalıyorsak geçersiz olduğunu ve başımıza dert açilabileceğini söylemiş ve bazı korsanlar tarafından linçin eşiğinden dönmüştü. Sonradan İzmirli korsanlar onu yemeğe davet etmiş ve araştırınca birçok söylediğinde doğruluk payı olduğunu keşfetmişti.

Sanirim orada bir yanlis anlama olmus 60 gun ile ilgili. Amerika'da bir tekne kayitli oldugu eyaletten cikip bir baska eyalet sinirina girdiginde, 60 gun boyunca Sahil Guvenlik o tekneyi geldigi yeni eyalette misafir tekne sayar ve bu tekneden misafir oldugu eyalette yeniden kayit olmasi talep edilmez, USCG tarafindan yapilan rutin denetimde ceza yazilmaz. Ama sozkonusu tekne gezi esnasinda bu ikinci eyalette 60 gun ve fazlasi sure boyunca kalirsa, o eyalet o teknenin "Esas Kayit Eyaleti" olur, ve de bir onceki kaydi o eyalette gecerli sayilmaz. Sanirim kastedilen bu. Bir onceki iletide Delaware'i ornek vermistim, benzer bir ornek de Connecticut eyaletinden gelsin:

"I am an out-of-state resident with a current out-of-state registration on my vessel, and will be using Connecticut waters.  What is required to use the vessel here?

You have up to 60 days in a calendar year to use the vessel in Connecticut before you need to apply for a certificate of decal."

Yani yine Turk denizciler ile ilgili bir sikinti yaratacak bir mesele degil bu. Gorunuse gore tek problem birkac ay sonra Delaware harclarinin iki katina cikacak olmasi.
« Son Düzenleme: Temmuz 30, 2016, 12:42:11 Gönderen: Ekrem Karaburun »
*

H. E.

« Yanıtla #306 : Temmuz 30, 2016, 12:42:24 »
Bu Amerikalı Tamer kim?

Haa, hatırladım. Okyanus ötesinden... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

E. A. A.

« Yanıtla #307 : Temmuz 30, 2016, 12:48:07 »
Dogrudur Delaware kaydi ve ana kayit devleti olmakla ilgili hukumlerde sorun yok. Burada fazla yazmanin faydasi yok ama sonraki arastirmalarinizda dikkatiniz "eyalet kayitli teknelerin uluslararasi sulardaki durumu" uzerine olsun. Hukukcularin "zımnen" deyimi var ya , siz 60 gunden fazla Delaware de yoksunuz nerdesiniz peki, 60 gun altinda olmak uzere diger eyaletlerde de kaydiniz gorunmuyor. Bunun anlami siz uluslararasi sularda ya da yabanci devlet sinirlari icindesiniz demektir. USCG kaydiniz da yok yani US acisindan da sahipsiz teknesiniz  . Tek yol ve dogru olan Turk bayragidir eger illa yabanci derseniz diger bayraklar daha saglam Del. Bayragi ciddi sorun cikarabilir.  Hatirlarsiniz bu konu Tamer adli bir Amarikali arkadas tarafindan gundeme getirilmisti forumda ciddi bir kavga cikmis cigdem cekirdek sorunsali olmustu. Sonra Ben , Mustafa abim , Hamdi , Fikret  izmirde  Tamerle bulustuk bir yemek yedik sakin sakin konustuk tartistik isi iyice ogrendik. Forum yoneticileri ile konuyla ilgilenenleri bilgilendirdik ve olayi usulune uygun olarak rafa kaldirdik. Neyse hukumet cok dogru bir karar aldi umarim ariza cikmaz. Baska bayrakla filan ugrasmak durumunda kalmayiz her nekadar ocal kardesimle B-Z arasi planlar uretsekte kullanmayiz insallah.

*

E. K.

« Yanıtla #308 : Temmuz 30, 2016, 12:54:32 »
Alıntı yapılan: Emin Alp Alayunt link=topic=12465.msg374186#msg374186 date=1469872087

Tek yol ve dogru olan Turk bayragidir

[/quote

Su yukaridaki sozunuzun uzerine soyleyecek hicbirsey yok, ictenlikle katiliyorum.
*

E. A. A.

« Yanıtla #309 : Temmuz 30, 2016, 12:55:13 »
Simdilik sorun yok gibi gorunuyor ama ileride cok rahat olunamayacagi kesin. Bir noktayi daha hatirlatayim Amerikonyalıların deyimiyle "bir problemi cozmek icin parayi takip et" derler ya, Delaware bayraginin gozden dusmesi ile kimler kazanacak dersiniz ?  Hele ciddi bir hukuksal acik varsa.

*

E. A. A.

« Yanıtla #310 : Temmuz 30, 2016, 12:59:34 »
Eger olaylar rayinda giderse sorun yok ama aksi halde sizler gibi  Amerikada yasayan konuya hakim arkadaslara her zamankinden fazla gereksinim olacak sanirim.

*

E. K.

« Yanıtla #311 : Temmuz 30, 2016, 13:20:26 »
Eger olaylar rayinda giderse sorun yok ama aksi halde sizler gibi  Amerikada yasayan konuya hakim arkadaslara her zamankinden fazla gereksinim olacak sanirim.

Emin Hocam, ben de buradaki (sitedeki) hemen hemen herkes gibi Turk Bayrakli bir teknem olsun istiyorum, kim ister memleketi dururken Amerika'ya harc vermek? Bir suredir para biriktiriyorum Tr'de bir tekne alabilmek icin, ve Turkiye'ye donus tarihim Ocak 2017. Bu durumda ben (cok buyuk bir surpriz degisiklik olmazsa) bu yasadan yararlanamayacagim.

Keske 6-7 senede bir cikan kisa sureli vergi aflariyla degil de kalici bir cozum olsa. Mali gucumuzun yetebildigi oranda istedigimiz tekneleri alabilsek, vergimizi/harcimizi da kendi devletimize vererek Turk Bayragi ile rahat rahat denizlere ciksak... Biliyorum bu istek cok dile getirildi, bir defa daha yazmis olalim, belki duyan olur. Bir de, ben yararlanamayacak olsam da umarim cok sayida Korsan bu yasadan yararlanir. Sonucta gorunen o ki, onumuzdeki sene malum sitede Turk bayragina bir sekilde gecebilmis ve satista olan o teknelere bakiyor olacagim, buyuk ihtimal.   Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

M. E.

« Yanıtla #312 : Ağustos 03, 2016, 10:21:09 »
Bayrak işleriyle ilgilenen aracı kuruma sordum dün, Delaware ile ilgili böyle bir sorun olmadığını, olsa zaten ilk kendilerinin bileceğini söylediler ama diğer yandan da Türk bayrağına vergisiz bedelsiz geçiş için (Türk sahipli yabancı bayraklı tekne sahipleri için) kanun çıktı, resmi gazetede yayınlanmayı bekliyor.
*

H. A.

« Yanıtla #313 : Ağustos 03, 2016, 10:58:11 »
Kanun daha çıkmadı oylama için meclis gündemine girecek
Heyecan ile bekliyoruz
*

M. E.

« Yanıtla #314 : Ağustos 03, 2016, 12:22:12 »
Aracı firma kanunun çıktığı bilgisini vermişti, neyse, umarım bu yoğunlukta arada kaynamaz