0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

N. B.

Ynt: DENİZCİ GELENEKLERİ
« Yanıtla #180 : Ağustos 08, 2014, 00:28:03 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Noyan Abi yaşlanınca senin gibi olacağım, söz!

Gezgin Korsan senin gibi bir üyesi olduğu için gurur duyuyor Bülent korsanım.
Ben zaten seni aşırı seviyorum. Seviyorum da, bir Adanalı ile bir Kayserili iyi
geçinir mi bilemiyorum.
Yalnız tavsiyem yaşın ilerlese de benim gibi genç kal olur mu.

Noyan Abi yaşlanınca senin gibi olacağım, söz! ..........

Kavgada soylenmez Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap          Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap         Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Seninle kavgalıyım Necip korsan bilesin.

*

C. B.

« Yanıtla #181 : Ağustos 08, 2014, 03:54:28 »
Utandım, piri Hayır ettin  muhit ettin takuy ettin nedemek peki

*

B. B.

« Yanıtla #182 : Ağustos 08, 2014, 08:20:38 »

Noyan Abi yaşlanınca senin gibi olacağım, söz!

Gezgin Korsan senin gibi bir üyesi olduğu için gurur duyuyor Bülent korsanım.
Ben zaten seni aşırı seviyorum. Seviyorum da, bir Adanalı ile bir Kayserili iyi
geçinir mi bilemiyorum.
Yalnız tavsiyem yaşın ilerlese de benim gibi genç kal olur mu.

Noyan Abi yaşlanınca senin gibi olacağım, söz! ..........

Kavgada soylenmez Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap          Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap         Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Seninle kavgalıyım Necip korsan bilesin.

Abi pot kırdım herhalde. Kusura bakmayın olur mu? Net soru tarzınız için demiştim.  Öte yandan  ortada özellikle gurur duyulacak bir neden yok.
« Son Düzenleme: Ağustos 08, 2014, 08:23:43 Gönderen: Bülent Büyükdağ »

*

N. B.

« Yanıtla #183 : Ağustos 08, 2014, 10:19:48 »
Ne potu Bülent'ciğim güzel bir şaka olarak algıladım.
Şakanın arkasındaki güzel gerçeği de gördüm tabii.
Gördüm de "Büyükdağlar"ı ben yarattım zannettim.
Teşekkürler.

« Son Düzenleme: Ağustos 08, 2014, 10:30:44 Gönderen: Noyan Bakır »

*

A. Y.

« Yanıtla #184 : Ağustos 09, 2014, 13:40:20 »
Ali korsan,
Balıkçılar  " İçecek suyunuz, yiyecek ekmeğiniz, cebinizde paranız var mı?" diye
soruyorlar ama yardım ettiğinizde bir teşekkürü bile esirgiyorlar diyorsunuz.
Bu yaman çelişkiyi nasıl açıklıyorsunuz?

Noyan Abi yaşlanınca senin gibi olacağım, söz! Sahi bu çelişkiyi nasıl açıklıyorsunuz Ali Korsan?

Ben tabii, bildiğiniz gibi tecrübeli biri değilim. Daha ettiğim haltların hesabını dahi veremiyorum. Ama a ha daha yeni, geldim Yunan'dan, yahu halatın ucundan tutan biri yok... Türkler olmasa ne ederdim bilmiyorum.

Tesekkur etmek ile, karaya baglanirken sorulan soru arasinda ben bir baglanti kuramadim. Tesekkur olayi hayatimizda genelde olmayan birsey diye aciklamaya calistim zaten. Arkanizdan gelen birisine kapi tutarsiniz tesekkur etmez, asansorun kapisini gelen birisini gorup acik tutarsiniz gidecegi katin dugmesine basar yere yada varsa aynaya bakar bu ornekleri cogaltabilirim sizlere. Umarim yeteri kadar aciklayici olmustur. Ben bir celiski goremedim baglanirken yardim eden ve edilen arasindaki farktan dolayi.

Yardimsever bir toplumuz ancak tesekkur etme ozurluyuz biraz zannimca.
« Son Düzenleme: Ağustos 09, 2014, 13:42:43 Gönderen: Ali Yıldırım »

*

N. B.

« Yanıtla #185 : Ağustos 09, 2014, 14:24:02 »
Ali korsan çelişki şurada;
Sizin açlığınızla, paranızın olup olmadığı ile ilgilenen,
halden anlayan, yardımsever ve insani duyguları yüksek
bir toplumun üyeleri, neden bir teşekkürü esirgiyor?
Böyle bir toplumdan en ufak bir yardım veya iyilik
sonrası kucak dolusu teşekkür etmesi beklenir değil mi?
Neden teşekkür etmiyorlar?
Teşekkür etme özürlü demek konuyu açıklamaya yetmez sanki.
*

A. Y.

« Yanıtla #186 : Ağustos 09, 2014, 15:27:17 »
Ali korsan çelişki şurada;
Sizin açlığınızla, paranızın olup olmadığı ile ilgilenen,
halden anlayan, yardımsever ve insani duyguları yüksek
bir toplumun üyeleri, neden bir teşekkürü esirgiyor?
Böyle bir toplumdan en ufak bir yardım veya iyilik
sonrası kucak dolusu teşekkür etmesi beklenir değil mi?
Neden teşekkür etmiyorlar?
Teşekkür etme özürlü demek konuyu açıklamaya yetmez sanki.

Sosyolog olmadigim icin derinlemesine bir aciklama getiremeyecegim konuya,genelde balikcilarla olan munasebetlerimizde tesekkur eden konumda biz kaldigimiz icin yalnizca onlara baglanma konularinda yardim ettigimizde ki bunun sayisi 5 kereden fazla degildir hic birinde tesekkur edilmedi. Bayramda ciktigimiz Marmara seferinde Pasalimani koyunda izmirden gelen ama aslen Pasalimanli olan balikcinin insanlik disi yaklasimlarini sefer notlarinda bilahare yazacagim ancak birkac kisinin tutumunu genele yormamak gerek.

Ancak toplumda genel olarak bir tesekkur etmeme, ardindan gelene kapi tutmama, yerlere tukurmeme, etrafi temiz tutma gibi bazi temel konularda bariz eksiklikler var.Turkiye benim gozlemledigim kadariyla paradokslarin ulkesi zaten. En yakin ornegini nukleer'e,hes'e,ruzgar enerjisine,gunes enerjisine hayir diye isyan edip hayatlarinda her turlu elektrik ile calisan aygittan odun vermeyen, gazze de yasanan vahseti protesto etmek icin elinde Apple urunleri ile siyonist urunleri protesto etmeye calismak gibi. Bende aids var diyen kadina "aids bize birsey yapmaz" diyebiliyoruz.Ama bizi biz yapan ozelliklerden bazilari bunlar sanirim. Umarim negatif aliskanliklarimizdan tez zamanda kurtulabiliriz.Yaptigi her yapida hayvanlari bile dusunup onlara bile siginak yapan bir zihniyetten dusuncesiz/bencil bir yapiya donusmek uzuntu verici.Yine tekrar ediyorum bunlar yalnica tespitlerim tenkit etmiyorum,etsemde bir ise yaramadigini biliyorum. Yine Pasalimaninda caminin hayvanlarin bile kullanamayacak hale getirilen tuvaletlerini bir kac kilometre otedeki koyun marketinden tasidigim tuz ruhu ve camasirsulari ile temizlerken utanmadan orayi kullanmaya gelen yerlilere de tespit yaptigimda "haklisin oglum" diyip sifonu cekmek icin uyarmama ragmen cekmemeleri gibi bir paradoks olsa gerek. Inanin bende cozemiyorum.Cozen varsa bana da aciklasin lutfen.
*

C. B.

« Yanıtla #187 : Ekim 28, 2014, 22:38:37 »
hayır muhit  bu iki kardeşe yaa yavuz tarafından verilmişti yada onun babası beyazat tarafından
*

C. B.

« Yanıtla #188 : Ekim 28, 2014, 22:43:28 »
Yani demek istediğim şu ki takıy üd din in yaptığı ziç harita düzeltmesine reis kılıç ali topla cevap verdi.
*

T. A.

« Yanıtla #189 : Ekim 30, 2014, 18:26:23 »
teşekkür değil de ,yapılan yardıma veya iyiliğe karşılık olarak ,eyvallah,sağolasın çiğerim,eyvallah kardeşim,oğlum diyen çok var yahu....ben aksini hiç görmedim en azından ...ama tesbitler doğrudur tartışmıyorum.
şöyle bir yorum okumuştum yıllar önce...Siz Türkleri hiç anlamıyorum...her yemekten sonra dişlerinizi temizliyorsunuz kürdanla...bu çok güzel...ama kürdanı yere atıyorsunuz...işte bu çok tuhaf:)))
*

H. E.

« Yanıtla #190 : Ekim 30, 2014, 18:38:07 »
teşekkür değil de ,yapılan yardıma veya iyiliğe karşılık olarak ,eyvallah,sağolasın çiğerim,eyvallah kardeşim,oğlum diyen çok var yahu....ben aksini hiç görmedim en azından ...ama tesbitler doğrudur tartışmıyorum.
şöyle bir yorum okumuştum yıllar önce...Siz Türkleri hiç anlamıyorum...her yemekten sonra dişlerinizi temizliyorsunuz kürdanla...bu çok güzel...ama kürdanı yere atıyorsunuz...işte bu çok tuhaf:)))

Tuhaf değil. Göçebe toplum refleksi. Çadırın içi çok temizdir. Her şeyi çevreye atarsın. Etraf kirlenince başka yere göçersin.
*

K. Ö.

« Yanıtla #191 : Ekim 30, 2014, 19:18:46 »

Tuhaf değil. Göçebe toplum refleksi. Çadırın içi çok temizdir. Her şeyi çevreye atarsın. Etraf kirlenince başka yere göçersin.

Hem doğru hem yanlış, Evet göçebe toplumuz, birçoğumuzun genleri böyle kodlanmış asırlarca.. Evet herşeyi çevreye atarsın ama zaten atıkların organiktir,çevre kirliliği oluşturmaz ve etraf kirlenince değil mevsim değişince göçersin, yıl döngüsünde aynı noktaya döndüğünde zaten doğa organik atıkları yok etmiş/değerlendirmiştir.
Problem kodlarımızın 21 yy. a uyum sağlayamaması...
*

K. U.

« Yanıtla #192 : Ekim 31, 2014, 19:48:14 »

Göçebe toplum refleksi. Çadırın içi çok temizdir. Her şeyi çevreye atarsın. Etraf kirlenince başka yere göçersin.

Korsan,
Toroslar da epey dolaştım...Yaylaya giden oba bir yerde konaklar bel ki bir belki iki gün kalacaklar.
Kadının veya kız çocuğun elinde çalı süpürgesi çadırın önünü süpürür...

Göçebe sürükli yer değiştirendir..
Türkler konar göçerdir...Bu günde hala böyledir...
Eğer bir yazlığınız varsa sizde konar göcersiniz...Hala gözümüz yala evi veya deniz kıyısında bir yazlıktadır..
Konar göçerin bir yazlığı bir kışlığı vardır...Bizleri tuarek veya aborjin sanmayınız..
*

H. E.

« Yanıtla #193 : Ekim 31, 2014, 19:56:28 »

Göçebe toplum refleksi. Çadırın içi çok temizdir. Her şeyi çevreye atarsın. Etraf kirlenince başka yere göçersin.

Korsan,
Toroslar da epey dolaştım...Yaylaya giden oba bir yerde konaklar bel ki bir belki iki gün kalacaklar.
Kadının veya kız çocuğun elinde çalı süpürgesi çadırın önünü süpürür...

Göçebe sürükli yer değiştirendir..
Türkler konar göçerdir...Bu günde hala böyledir...
Eğer bir yazlığınız varsa sizde konar göcersiniz...Hala gözümüz yala evi veya deniz kıyısında bir yazlıktadır..
Konar göçerin bir yazlığı bir kışlığı vardır...Bizleri tuarek veya aborjin sanmayınız..

Heil!  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

K. U.

« Yanıtla #194 : Ekim 31, 2014, 19:59:55 »

Heil demek ne olaki Türkçesini yazmakta bir sorun mu var...