0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

M. A.

HEMEN Mİ .. ? BİRAZ DAHA SABIR VE DAHA İYİSİ Mİ...?
« : Ağustos 09, 2013, 00:21:54 »
Çocukluğundan beri  bir şekilde denizler içinde olan ben ..

çook mutluyum ki hayatımın son 15 senesinde önce  4.2 mt (4 yıl) ve 5.3 mt (11yıl) motorlu teknelerim oldu  seve seve  kullandım kullanıyorum..

öncelikle denizde daha uzun zaman geçirme arzusu ile

Yelkenli bir tekne edinme fikri de uzunca bir süredir aklım da

ancak
başlangıç için ideal olan hangisidir..  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap   Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

ufak (6-7 mt)  bir tekne ilki buna hemen ulaşabilecek  finans gücümüz var.

yada 8-9 mt  bir tekne için biraz daha sabretmek gerekebilir..

ya da 10 mt +  bir tekne  bizi  epey bir süre daha bekletir...

sizlerden gelecek öneri ve tavsiyelerden  kendime bir yol haritası çizme düşüncesindeyim

bu konudaki tecrübelerinizi

ve bilgilerinizi paylaşırsanız çok mutlu olacağım..
« Son Düzenleme: Ağustos 09, 2013, 00:27:37 Gönderen: Mehmet Aydemir »

*

İ. N.

Ynt: HEMEN Mİ .. ? BİRAZ DAHA SABIR VE DAHA İYİSİ Mİ...?
« Yanıtla #1 : Ağustos 09, 2013, 03:34:09 »
Zaten denizci olduğunuzu, bağlanma, demir atma, tonoz alma vb konularında tecrübeli olduğunuzu varsayarak + profilinizden İzmir'de oturduğunuzu çıkararak + finans mevzuuna geçince birinci çoğul şahıs kullanmaya başlamanızdan kalabalık olduğunuzu var sayarak, 8-9 metre için sabredin derim. Yelken öğrenmeniz açısından yelkenli bir dingi, lazer veya pirat ile çay içmenizde fayda olabilir.

*

M. A.

« Yanıtla #2 : Ağustos 09, 2013, 11:42:18 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Zaten denizci olduğunuzu, bağlanma, demir atma, tonoz alma vb konularında tecrübeli olduğunuzu varsayarak + profilinizden İzmir'de oturduğunuzu çıkararak + finans mevzuuna geçince birinci çoğul şahıs kullanmaya başlamanızdan kalabalık olduğunuzu var sayarak, 8-9 metre için sabredin derim. Yelken öğrenmeniz açısından yelkenli bir dingi, lazer veya pirat ile çay içmenizde fayda olabilir.

Edineceğimiz tekne öncelikle eşim ve kızımızla beraber en azından temel ihtiyaçlarımıza cevap vermeli..

problemsiz bir şekilde barınabilmeliyiz

Yaşımız gereği aktif iş hayatımız devam ettiği için  kısa süreli geziler , hafta sonu gezileri,mini tatil ve kaçamakları  değerlendirmek bizim için önemli

Hafta sonu gezilerimizde   bu güne kadar Foça , Yenifoça  ,Gencelli,  Çakmaklı ,Aliağa ,Şakran , Çandarlı , Denizköy adım adım gezilip ezberlendi.

Diğer taraftan da  Güzelbahçeden başlayıp Çeşmealtı,Özbek,Gülbahçe,Balıklıova,Mordoğan ,Karareis, Karaburun tamamen keşfedildi

yanlızca 5,3 boyundaki  motorlu bir tekne ile bu kadarı yeterli diye düşünüyorum. Bir de seyir zamanı  uzadıkça denizde motor sesi ve mekanik sesler insanı oldukça yoruyor
su üzerinde olmaktan  alınan zevki biraz da olsa olumsuz etkiliyor .

İşte biraz daha uzak mesafelere daha güvenli ve daha konforlu ulaşım  için çareler arıyorum..

*

K. U.

« Yanıtla #3 : Ağustos 09, 2013, 14:08:13 »
Korsan,
Tekne almadan önce bağlayacağın veri bul...

*

T. G.

« Yanıtla #4 : Ağustos 09, 2013, 15:20:33 »
Tekneniz ile  yıl içersin de ne kadar kullandığınız çok önemli günlük kullanımlar için boy önemli değil ancak yıl boyunca içinde minimun 3 ay  yaşayacaksanız , boy min 10 metre olmalı derim

*

M. A.

« Yanıtla #5 : Ağustos 09, 2013, 15:51:36 »
Korsan,
Tekne almadan önce bağlayacağın veri bul...
Çok haklısınız..
Kadir korsanım  şu anda hemen ulaşabileceğim bir tekne için görüşüyorum  olursa yeriile beraber alacağız
*

C. G.

« Yanıtla #6 : Ağustos 09, 2013, 18:01:38 »
Sevgili Mehmet,
Geçen yıl tam da bu zamanlarda Sığacık'ta beni ziyarete gelmiştin. Uzun uzun sohbet ettik. Hayallerinden, nihai hedeflerinden bahsettin. Heyecanın etkileyici ve fakat temkinli düşünce yapın kendini frenleyici idi.

Bir yıl sonra yazdığın bu topikte de yine "temkinli"  bir tavır kendini gösteriyor.

Önerim, eğer, el'an yeri de olan bir tekne için görüşüyorsan hiç durma hemen, derhal, bugün işi bağla. Tekneye sahip ol.
Zaman sana aslında tam olarak ne istediğini de bu yeni sahip olacağın tekne vasıtası ile öğretecek.

Şimdiden hayırlı olmasını diliyorum.

NB: Tabii teknenin ehil birisi tarafından gözden geçirilip ederinin sonradan seni üzmeyeceğine karar verildikten sonra....
*

M. A.

« Yanıtla #7 : Ağustos 09, 2013, 20:06:29 »
Tekneniz ile  yıl içersin de ne kadar kullandığınız çok önemli günlük kullanımlar için boy önemli değil ancak yıl boyunca içinde minimun 3 ay  yaşayacaksanız , boy min 10 metre olmalı derim
[/quote

Tümay korsanım
İlk etapta günübirlik ve haftasonları ile
Fırsat buldukça kullanılacak bunun dışında sezon boyunca denizde olma şansımız  şu anda mümkün gözükmüyor
Ancak durum böyle diye  uzun yıllar boyunca denizden uzak kalmak da hiç içime sinmiyor..

Sanırım düşüncelerim yavaş yavaş olgunlaşmaya başlıyor
Artık hedef  belli olmaya başladı..
*

M. A.

« Yanıtla #8 : Ağustos 09, 2013, 21:29:28 »
Sevgili Mehmet,
Geçen yıl tam da bu zamanlarda Sığacık'ta beni ziyarete gelmiştin. Uzun uzun sohbet ettik. Hayallerinden, nihai hedeflerinden bahsettin. Heyecanın etkileyici ve fakat temkinli düşünce yapın kendini frenleyici idi.

Bir yıl sonra yazdığın bu topikte de yine "temkinli"  bir tavır kendini gösteriyor.

Önerim, eğer, el'an yeri de olan bir tekne için görüşüyorsan hiç durma hemen, derhal, bugün işi bağla. Tekneye sahip ol.
Zaman sana aslında tam olarak ne istediğini de bu yeni sahip olacağın tekne vasıtası ile öğretecek.

Şimdiden hayırlı olmasını diliyorum.

NB: Tabii teknenin ehil birisi tarafından gözden geçirilip ederinin sonradan seni üzmeyeceğine karar verildikten sonra....

Cem Gür korsanım
Öncelikle psylaşım için çok teşekkür ederim
Yaşadığı hayatın büyük bölümünü  tekneler deniz ve denizcilikle doldurmuş biri olarak sizin görüşleriniz ve fikirleriniz benim için çok önemli ve değerli.
Evet şu anda görüştüğüm ve hafta sonuna kadar müspet ya da menfi olarak sonuçlanabilecek bir yelkenli tekne var sonuç ne olursa olsun zaten hepinizle paylaşacağım

Ancak 7 metre civarı bir tekne alırsam bizlere yaşatcağı mutluluğun yanında sıkıntıları da olabilirmi yada ne olabilir bunu sizlerle paylaşıp   Bıradan fikir çıkarma niyetindeyim

*

T. G.

« Yanıtla #9 : Ağustos 09, 2013, 22:21:17 »
Maden uzun yaşamayacaksın , o zaman mümkün olduğu kadar ufak tercih ediniz
*

İ. N.

« Yanıtla #10 : Ağustos 09, 2013, 22:34:47 »
7:30'luk tekne sahibi olarak:
Eksileri:
Su-benzin tankı çok küçük oluyor. Temiz suyla duş almak gibi bir olasılık söz konusu değil. Seyir hızı ortalama 4 mil. Çıkılabilecek havalar 3-4-5. Maksimum yolcu kapasitesi 4 + kaptan. Maksimum geceleme kapasitesi 2 çok samimi kişi +1 + havuzlukta uyuyan kaptan=4. Kapkacak yiyecek depolama alanı çok kısıtlı.

Artıları: Bağlanmak, yanaşmak çok kolay. Alım, tutum fiyatları nispeten ucuz. Tek kişi kolaylıkla seyir yapabiliyor. Temizlemesi, bakması nispeten kolay.
*

H. E.

« Yanıtla #11 : Ağustos 09, 2013, 22:46:37 »
Boyu önemli değil. Çift tuvaletli olmalı.
*

M. A.

« Yanıtla #12 : Ağustos 10, 2013, 00:37:53 »
Maden uzun yaşamayacaksın , o zaman mümkün olduğu kadar ufak tercih ediniz

Tümay korsanım
 ben de bu fikre sıcak bakıyorum ,ancak sizlerin de bakış açınız olayı daha  net  görmeye yardımcı oluyor
*

M. A.

« Yanıtla #13 : Ağustos 10, 2013, 01:10:31 »
7:30'luk tekne sahibi olarak:
Eksileri:
Su-benzin tankı çok küçük oluyor. Temiz suyla duş almak gibi bir olasılık söz konusu değil. Seyir hızı ortalama 4 mil. Çıkılabilecek havalar 3-4-5. Maksimum yolcu kapasitesi 4 + kaptan. Maksimum geceleme kapasitesi 2 çok samimi kişi +1 + havuzlukta uyuyan kaptan=4. Kapkacak yiyecek depolama alanı çok kısıtlı.

Artıları: Bağlanmak, yanaşmak çok kolay. Alım, tutum fiyatları nispeten ucuz. Tek kişi kolaylıkla seyir yapabiliyor. Temizlemesi, bakması nispeten kolay.

Teşekkürler
İlke korsaniçe
Tam da merak ettiklerimi   eksiksiz olarak anlatmışsınız..

Ben 2 .ci teknemi aldığım da  ilk teknemden 1 metre daha uzundu ve bana saray gibi gelmişti..
ancak  2 yıl sonra
 ah 1 metre daha uzun olsa imiş daha ne isterdim  düşünceleri  aklımda hep dolaşmıştır

Bakıyorum da bu düşünce neredeyse  bütün tekne sahiplerinde aynı..
*

M. A.

« Yanıtla #14 : Ağustos 10, 2013, 01:12:50 »
Boyu önemli değil. Çift tuvaletli olmalı.

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap   Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap